Strop drewnianym na parterze.

Standard amerykański obejmuje posadowienie domów „crawl space”, a szkielety stawia się na ścianach fundamentowych. Polskim rozwiązaniem jest wykorzystywanie płyty betonowej.

Konstrukcje naszych budynków szkieletowych stawiamy zwykle na płycie betonowej. Takie rozwiązanie jest w Polsce najpopularniejsze. Inaczej jest w  USA, gdzie dominuje posadowienie typu „crawl space” (pełzająca przestrzeń), a konstrukcje szkieletową stawia się na ścianach fundamentowych.  Jak wygląda takie rozwiązanie?

Posadowienie typu „crawl space” to nic innego jak strop drewniany nad przestrzenią podpodłogową.  Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na uniknięcie zimnej posadzki betonowej. W tym przypadku posadzkę parteru stanowi strop drewniany ocieplony wełną mineralną. Dodatkowo pod nim znajduje się pustka powietrzna, która stanowi dodatkową izolację.  W takiej podłodze nie ma konieczności montowania ogrzewania podłogowego – zaleca się je jedynie w łazience i wiatrołapie dla zwiększenia komfortu mieszkańców domu.  Dodatkowo pustka podpodłogowa umożliwia łatwe rozprowadzenie instalacji, a także jej wymianę czy rozbudowę podczas remontu.

Aby taki strop został wykonany poprawnie, należy ułożyć następujące warstwy (od góry):

  • Warstwy wykończeniowe podłogi,
  • płyty poszycia,
  • przegrodę przeciwwilgociową (np. folię paroizolacyjną),
  • konstrukcje stropu wypełnioną izolacją cieplną,
  • folię wiatroizolacyjną,
  • ruszt podtrzymujący izolacje cieplną.

Poniżej kilka zdjęć z realizacji stropu drewnianego nad przestrzenią podpodłogową na jednej z naszych budów w Naramie koło Krakowa.

20160204_153947

20160210_094347

20160210_094247 20160210_094228