Technologia

Budownictwo szkieletowe znane jest od dawna w USA i Kanadzie, gdzie 95-99% domów budowanych jest w tej technologii. Nieco później pojawiło się w Europie Zachodniej, bardzo dynamicznie rozwija się w Niemczech. W Polsce na obecną chwilę ta technologia staje się coraz bardziej popularna przede wszystkim dlatego, że koszt budowy i utrzymania, czas budowy są znacznie niższe od tradycyjnej technologii. Trwałość budynku, energooszczędność, łatwość rozbudowy są zdecydowanie wyższe niż w przypadku tradycji. Oczywiście… w niektórych rejonach Polski panuje jeszcze powszechny pogląd, jakoby drewniane domy szkieletowe nie nadawały się do naszego surowego klimatu. Pogląd ten jest bezpodstawny, ponieważ takie domy buduje się rejonach o klimacie surowszym do polskiego (Skandynawia, Alaska w USA), gdzie sprawują się one znakomicie.

Konstrukcję drewnianą wykonujemy z certyfikowanego drewna świerkowego pochodzącego z lasów Beskidu Żywieckiego. Komorowe suszenie, czterostronne struganie oraz ścisła kontrola jakości i wilgotności na każdym etapie produkcji gwarantują trwałość i długowieczność. Drewno konstrukcyjne przygotowane w taki sposób jest odporne na działanie owadów i grzybów. Nie wymaga ono impregnacji żadnymi środkami chemicznymi co przyczynia się do zachowania neutralnego klimatu w domu. Wszystkie stosowane przez nas materiały należą do grupy produktów ekologicznych, nieemisyjnych, przyjaznych środowisku. Zarówno ochrona środowiska naturalnego jak i ograniczenie zużycia energii jest ważne dla nas i naszych pokoleń. Dzięki naszym energooszczędnym konstrukcjom można połączyć ze sobą oszczędność i ekologię. Technologia szkieletowa to przyszłość dla Polski.

Zalety technologii szkieletowej:

 • Optymalny czas budowy – budowa domu szkieletowego pozbawiona jest konieczności wykonywania przerw technologicznych dzięki czemu czas budowy jest znacznie skrócony i może trwać od 4 do nawet 2 miesięcy w zależności od sprawności i zorganizowania poszczególnych ekip.
 • Optymalny koszt budowy – wybudowany dom w technologii szkieletowej wiąże się z nakładami inwestycyjnymi niższymi o około 25-30% w porównaniu do domu w technologii murowanej o  tych samych parametrach.
 • Brak prac mokrych – z wyjątkiem prac fundamentowych, co daje Inwestorowi możliwość rozpoczęcia budowy o każdej porze roku.
 • Niższe koszty ogrzewania domu – ściany domu w technologii szkieletowej to głównie materiał izolacyjny, a ściany zewnętrzne i dach są dodatkowo szczelnie zabezpieczone folią paroizolacyjną, co razem zapewnia doskonałą ochronę cieplną domu.
 • Umiarkowana masa budynku – konstrukcja szkieletu drewnianego jest lekka, co powoduje mniejsze obciążenie fundamentów i wpływa na ich masywność, a także na koszty całej inwestycji.
 • Technologia idealna dla budów wieloetapowych – przebudowa, rozbudowa czy naprawa budynku w szkielecie drewnianym jest łatwiejsza niż w domu murowanym.
 • Dom dla pokoleń – poprawnie wybudowanym domu w technologii szkieletu drewnianego będą mogły mieszkać nasze dzieci, wnuki, a nawet prawnuki.
 • Niepowtarzalny mikroklimat wnętrza – stosowane materiały są naturalne i zdrowe, nie wydzielają żadnych toksycznych substancji ani promieniowania, a drewno jest materiałem najbardziej ekologicznym z możliwych budulców o naturalnym pochodzeniu i zdolności do samoregulacji wilgotności.

Wady technologii szkieletowej:

 • Przywiązanie Polaków do technologii murowanej – i powiązane z tym mity na temat budownictwa drewnianego.
 • Wymagania technologii – technologia szkieletu drewnianego w porównaniu do technologii murowanej jest bardziej wymagająca pod względem jakości materiałów i dokładności wykonania.
 • Trudność ze znalezieniem profesjonalnego wykonawcytym bardziej cieszymy się, że trafili Państwo na stronę Grupy DrewHome.